Автор: Ошурков С.
01 Розбираємося з нуля, як працює бухгалтерський облік. Урок №1
У відео використовуються:
02) Емулятор подвійного запису.
Транскрибований текст уроку №1 теми "Основи бухгалтерського обліку" з частиною ілюстрацій дивіться нижче.
Додаток до Уроку №1
Якщо ваш поточний рівень в економічному аспекті освіти низький та ви хочете додатково послухати, що можна вважати активом або пасивом, то дивіться два відео:
01) Що таке Активи простими словами? >>
02) Що таке Пасиви, Доходи / Витрати, Фінансовий результат простими словами >>
02 Як вивчати бухгалтерський облік?
У прикладі, розглянутому в уроці №1 ми використовували рахунок 46, що не розбивається на субрахунки, і субрахунки 281, 311, 401, 631.
В більшості підручників i лекцій з бухобліку розглядаються номери рахунків, що cкладаються з 2 цифр (замість субрахунку 281 використовувався б рахунок 28, замість субрахунку 631 - рахунок 63 і т. д.).
Це робиться для спрощення розуміння основ бухобліку. Але рекомендую одразу звикати до використання саме номерів i назв субрахунків (у яких номер складається з 3 цифр), саме як вони згадуються в Плані рахунків бухобліку. Це позбавить вас від необхідності перенавчатися після початку реальної роботи бухгалтером.
Не вивчайте план рахунків повністю. Ви поступово запам'ятаєте на протязі уроків усі потрібні рахунки i субрахунки на прикладах їх використання.
Дивіться друге відео теми "Основи бухгалтерського обліку" Бухоблік для початківців, Урок №2 >>
03 Активні, пасивні, активно-пaсивні рахунки бухгалтерського обліку
Дивіться відео Активні, пасивні тa активно-пасивні рахунки. Урок №3 >>
Таблиці зі списками рахунків i субрахунків кожного типу наведені та цих трьох сторінках: Активні рахунки, Пасивні рахунки, Активно-пасивні рахунки.
04 Аналітичні та синтетичні рахунки
Спочатку розглядається приклад на історичному прототипі аналітичного рахунка. Це порівнюється паралельно із записами проводок y синтетичному обліку. Потім - знайомство з програмою ведення бухобліку для розгляду того, за якими принципами розділяються на аналітичні рахунки саме ті декілька рахунків i субрахунків, які ми використовували протягом попередніх уроків.
Дивіться відео Аналітичні та синтетичні рахунки. Урок №4 >>
Додаток до цієї теми - таблиця зі списком усіх рахунків та субрахунків із принципами їх розділення для аналітичного обліку на більшості підприємств. Дивіться таблицю на сторінці Аналітичні рахунки, аналітичний облік.
05 Оборотно-сальдові відомості
Спочатку розглянемо оборотно-сальдову відомість пo всіх рахунках i субрахунках (це 1 частина уроку). Потім розглянемо, як формуються i використовуються оборотно-сальдові відомості пo окремих рахунках (або субрахунках), за якими ведеться aналітичний облік (оборотно-сальдові відомості вже по аналітичних рахунках).
Дивіться відео Оборотно-сальдова відомість. Уpок №5, Частина 1 >>
Дивіться відео Оборотно-сальдові відомості по aналітичних рахунках. Урок №5, Част. 2 >>
06 Структура балансу, склад активів i пасивів
Дивіться відео Структура балансу. Уpок №6, Частина 1 >>
07 Структура плану рахунків
З кількох причин ідеальної схеми побудови плану рахунків не існує. Але зараз розглянемо принципи розділення плану рахунків бухобліку на окремі класи, призначення цих класів і напрямки їх використання у звітності.
Дивіться відео Структура плану рахунків. Уpок №7 >>
08 Облік купівлі та продажу товарів
Урок розділено на три частини:
• Урок №8, частина 1. Основи обліку купівлі / продажу товарів. >>
• Урок №8, частина 2. Купівля / продаж товарів платником ПДВ >> [+ складаємо баланс після купівлі та продажу]
• трохи практики - Урок №8, частина 3. Аналітичний облік купівлі / продажу товарів >> (y програмі ведення бухобліку)
09 Розгляд методів оцінки вибуття запасів
Ця тема загальна для усіх видів запасів (ми поки що частково розглянули облік товарів y попередньому уроці).
Дивіться відеоурок Методи оцінки вибуття запасів - Урок №9 >>
Далі буде ...
Підписуйтесь на нові відео:
Коментарі з першого уроку теми "Основи бухгалтерського обліку" з илюстраціями
На цьому уроці я хочу показати вам весь бухоблік з нуля.
..
І почнемо вивчати не з історії бухобліку, не із заповнення документів і того в яких теках їх зберігати, не з вивчення Закону про бухоблік та іншої дуже обширної нормативної бази, не з красивих розмов про важливість професії бухгалтера в народному господарстві і не з матеріалів з'їзду партії, як це раніше було прийнято.
Почнемо з Балансу. Головний принцип або основа всього бухгалтерського обліку - це баланс. Балансом він називається не просто так. В ньому дійсно дещо завжди збалансовано. Адже це рівність двох представлень одного і того ж явища.
Як виглядає баланс?
Як виглядає баланс, якщо поглянути на нього здалека?
Що у підприємства є і що йому винні (тобто Майно і Заборгованості) |
Звідки це все взялося (Джерела) |
Ліва сторона Балансу є переліком або розшифровкою майна підприємства, яке є у нього на даний момент часу і того, що цьому підприємству повинні.
Наприклад баланс може виглядати так:
Що у підприємства є і що йому винні (тобто Майно і Заборгованості) |
Звідки це все взялося (Джерела) |
Гроші на банківському рахунку – 150000 |
Статутний капітал – 350000 |
Товари – 300000 |
Борги постачальникам - 100000 |
Разом 450000 |
Разом 450000 |
В підприємства є товари на 300 тисяч і гроші на поточному банківському рахунку – 150 тисяч. Разом у підприємства є 450 тисяч гривень.
Поглянете на праву сторону таблиці. Звідки взялися в підприємства ці кошти? Статутний капітал 350 тисяч гривень. І борг постачальникам 100 тисяч.
Підсумок такий же – 450 тисяч гривень.
По іншому бути не може: кошти в підприємства і джерела цих коштів завжди рівні.
Склад обох сторін таблиці може бути різним - не важливо, скільки рядків. Але підсумок правої і лівої частини завжди один і той же.
Цю таблицю називають балансом
Ліва сторона балансу зветься Актив. Права сторона – Пасив.
Назву формальні визначення цих двох понять.
Актив – це те, що в підприємства є, воно цим може розпоряджатися на свій розсуд, і підприємство може отримати від цього вигоду.
Пасив – це зобов'язання, які підприємство повинне виконати або джерела фінансування підприємства.
Підсумки, які завжди рівні, називаються Валютою балансу. Це спеціальний бухгалтерський термін. «Валюта балансу» – це не гривня або якась іноземна валюта. Словосполука «Валюта балансу» означає «Підсумок балансу».
Хоча в діючій формі звітності підсумкові рядки називаються «БАЛАНСОМ».
[Частина цього уроку, присвячена методу подвійного запису транскрибована в темі Подвійний запис >> (не повторюватиму тут текст цих фрагментів уроку)]
Є всього лише 4 типи операцій, які можуть змінювати структуру балансу.
І три з них ми вже бачили у дії.
Перший тип операції – одночасне збільшення i Активу і Пасиву.
Умовно позначимо це "А+ П+".
Наприклад, в активі з'явилися товари, а в Пасиві – борг перед постачальником.
Другий тип операції – одночасне зменшення i Активу і Пасиву.
Умовно позначимо це "А- П-".
Наприклад, сплатили постачальникові. В активі зменшується кількість грошей. У пасиві зменшується борг перед постачальником.
Третій тип – зміна лише в структурі Активу. Одна стаття збiльшується, інша – зменшується.
Умовно позначимо це "А+ А-".
Наприклад. Зменшилася заборгованість засновника перед підприємством і збільшилася сума грошей на поточному банківському рахунку.
Четвертий тип – зміна тільки в структурі Пассива.
Одна стаття збiльшується, інша – зменшується.
Умовно позначимо це "П+ П-".
Якщо, наприклад, якийсь банк викупив ваш борг перед постачальником, то сума боргу перед постачальником зменшиться, а сума боргу перед банком збільшиться.
Ви пройшли перший і найважливіший етап вивчення бухобліку. Ви знаєте тепер, що основа бухгалтерського обліку – це баланс і рівність активу і пасиву. Тепер ви побачили наочно, як працює спосіб подвійного запису.
Далі ми маємо познайомитися з Планом рахунків бухгалтерського обліку. І з ще деякими бухгалтерськими термінами (поки що з них ми познайомилися з Балансом, Активом, Пасивом, Валютою балансу (вона ж Підсумок балансу) і Подвійним записом).
Ви тепер знаєте, як відрізнити людину знайому з основами бухобліку від людини, яка жодного відношення до обліку не має. Якщо людина вважає, що валюта балансу – це гривня, він з бухобліком ніяк не пов'язаний. Якщо ж говорить, що валюта балансу – це Підсумок Балансу, це означає, що він основи бухобліку вивчав.
І ще один подібний маркер я повинен обов'язково показати.
Повернусь до страшної форми повного бухгалтерського балансу
Як бачите прибуток – це Пасив. Чому? Та тому, що це джерело коштів, які зараз є в підприємства. Абсолютну більшість людей, не знайомих з балансом це здивує. Вони-то упевнені в зворотньому. В їх розумінні актив – це щось хороше, як власне і прибуток. Тому прибуток не може бути пасивом..Це розрив шаблону для звичайної людини.
Отже, якщо ваш співрозмовник не знає, що прибуток – це пасив, це означає що він не знайомий з бухобліком.
Перейдемо до плану рахунків.
План рахунків – це набір цифрових кодів для позначення груп однорідних активів або пасивів.
Відкриваю План рахунків. Як бачите, його тут можна скачати.
Покажу рахунки, які ми тільки що використали в нашому прикладі.
1) Для обліку грошей на Поточному банківському рахунку – нас цікавить рахунок 31 «Pахунки в банках», він розбитий на декілька субрахунків, ми використовуємо субрахунок 311 «Поточні pахунки в національній валюті» (записую це до редактору).
2) Рахунок 40, розбитий на 4 субрахунки. Ми використовуємо субрахунок 401 «Статутний капітал» (записую це до редактору).
3) Борг засновника по внеску в статутній капітал відбображається на рахунку 46 «Неоплачений капітал» (цей рахунок, на відміну від попереднього, не розбитий на субрахунки). Записую це до редактору.
4) Борги перед постачальниками обліковуються на рахунку 63, там є 3 субрахунки, наш постачальник з України, тому заборгованість перед ним враховуємо на субрахунку 631 із назвою «Розрахунки з вітчизняними постачальниками та підрядниками» (записую це до редактору).
5) Де враховуємо Товари? Є рахунок 28, який так і називається «Товари». Він теж розбивається на субрахунки. Нас цікавить субрахунок 281 «Товари на складі».
Те що позначене лише двома цифрами називаємо «рахунок» (наприклад, в нашому випадку – 46-й рахунок). Якщо з правої сторони до номера додана третя цифра, то називаємо це «субрахунок» (у нашому випадку це субрахунки 311, 401, 631, 281). Можете виголошувати номер субрахунку «Двісті вісімдесят один» або «Двадцять вісім – один» - не важливо. Інші бухгалтери вас все одно зрозуміють.
Відмічу, що план рахунків, що розглядається нами, – не єдиний. Він використовується більшістю підприємств. Але є ще план рахунків для бюджетних установ і Спрощений план рахунків.
Вивчити весь план рахунків я вас не закликаю. Основні використовувані рахунки ви поступово запам'ятаєте.
[Частина цього уроку, присвячена поняттям Дебету і Кредиту транскрибована в темі Дебет і кредит рахунку >> (не повторюватиму тут текст цих фрагментів уроку)]
Важливі та популярні сторінки теми "Основи бухгалтерського обліку":
Фінансова звітність підприємства /
Финансовая отчетность
Бухгалтерський облік /
Бухгалтерский учет
Облікова політика /
Учетная политика
Баланс підприємства (Форма №1) /
Баланс предприятия (Форма №1)
Звіт про фінансові результати /
Отчет о финансовых результатах
Звіт про власний капітал /
Отчет о собственном капитале
Фінансовий звіт малого підприємства /
Отчет субъекта малого предпринимательства
Спрощений фінансовий звіт /
Упрощенный финансовый отчет
Примітки до фінансової звітності /
Примечания к финансовой отчетности
Бухгалтерські проводки /
Бухгалтерские проводки
Наказ про облікову політику /
Приказ об учетной политике
План рахунків бухгалтерського обліку /
План счетов бухгалтерского учета
Облік основних засобів /
Учет основных средств
Посадова інструкція бухгалтера /
Должностная инструкция бухгалтера
Календар бухгалтера /
Календарь бухгалтера
Облік зарплати /
Учет зарплаты
Облік лікарняних /
Учет больничных