БУХОБЛІК: ПОДАТКИ ОБЛІК ПРАЦІВНИКИ РОЗРАХУНКИ

Приклад складання бухгалтерського балансу підприємства

Реклама

Тут розглянуто навчальну ситуацію для початківців із купівлею та продажем товарів новоствореним підприємством - платником ПДВ. За результатами цих операцій розглядається приклад заповнення балансу в онлайн-режимі (заповнення актив, пасиву балансу на кінець і початок звітного періоду та звіту про фінансові результати).

Для заповнення балансу в онлайн-режимі в якості тренування використовується сторінка Заповнення балансу малого підприємства.

Посилання на всі інші корисні сторінки, що використані протягом цієї частини уроку (у тому числі на згадувані інші уроки цього Курсу бухобліку для початківців, використані рахунки, окремі теми з основ бухгалтерського обліку, які саме рахунки або субрахунки використовуються для заповнення окремих рядків активу та пасиву балансу) наведені нижче >> на цій сторінці під відео-уроком.

Підпишіться на нові відео:

[Це друга частина уроку №8 з прикладом складання балансу - частина курсу: Курс бухгалтерського обліку (онлайн)]

Додатково: Довідник "Бухгалтерські проводки"

Коментарі з другої частини відеоуроку "Облік товарів" стосовно складання балансу за результатами умовного прикладу (з усіма корисними посиланнями)

Зараз складемо баланс на поточний момент.

Для реалістичності ситуації я залишив з попередніх уроків дві перші проводки, щоб можна було побачити, що розглядаємо не окрему господарську операцію, відірвану від життя, а діяльність реального підприємства.

І додав останню проводку з оплатою від покупця, щоб нагадати, для чого це все робиться в реальності.

Звісно до закінчення місяця нам ще належить нарахувати заробітну плату, оплатити невеличкі суми банку за його послуги і так далі. Але нам ніщо не заважає скласти баланс на поточний момент, щоб побачити результат циклу купівлі-продажу товарів.

Це частина тренування.

Я казав, що для першого уроку з розглядом конкретних операцій обрав саме облік купівлі та продажу товарів, бо ця тема дозволяє побачити всю схему обліку в мініатюрі.

Відкрию заявлену в другому уроці схему навчання.

Дивимось на цю схему з огляду на те, що треба в цьому уроці побачити всю схему обліку в мініатюрі.

Що ми в цьому уроці вже використали з того, що можна вважати основами бухобліку?

Трохи торкнулися поняття Баланс, згадуючи які рахунки з нашого прикладу використовуються в активі та пасиві. Використали різні типи господарських операцій, звісно використовували рахунки (активні, пасивні, активно-пасивні), відображали операції за дебетом і кредитом [див. Дебет і кредит рахунку]. Навіть дещо торкнулися структури плану рахунків і структури балансу [див. Структура балансу].

Чого ми точно поки не торкнулися – це Аналітичний облік, Оборотні відомості. Ну і не склали власне Баланс. 

Після цього ми зможемо сказати, що в цьому уроці побачити всю схему обліку в мініатюрі.

Отже і аналітичний облік і оборотні відомості ми розглянемо пізніше в цьому уроці саме в такому виглядi, як це відбувається на практиці, у програмі веденння обліку.

А зараз ми складемо баланс із використанням підручних засобів.

Як я обрав так би мовити «підручний засіб»? Справа в тому, що зараз існує три форми балансу.

Так звана «повна форма», яку я вам періодично показував на протязі попередніх відео з цього курсу [довідково: Баланс підприємства (Форма №1)]. Є Фінансова звітність малого підприємства, вона трохи простіше. І є Фінансова звітність мікропідприємства [так званий «спрощений фінансовий звіт»], але там баланс занадто вже спрощений і не підійде для навчальних цілей.

Я візьму такий інструмент – ви бачите сторінку «Заповнення фінансової звітності малого підприємства», посилання на неї я залишу в описі відео.

Краще буде, якщо ви теж зараз відкриєте цю сторінку та паралельно зі мною заповните баланс.

Що ми маємо в обліку? [повертаюсь до емулятору подвійного запису]

Залишок товарів на складі на субрахунку 281 – 125000 гривень. Залишок за дебетом, ліворуч. Тому в балансі це буде розташовано теж ліворуч, тобто в активі.

Пишу цю суму в баланс. Де вона повинна стояти в активі? У другому розділу активу «Оборотні активи» є рядок 1100 «Запаси», і тут, якщо хочете перевірити можете натиснути «які рахунки, субрахунки використовуються >>»

Пишу тут на кінець звітного періоду 125,0 тис. грн.

Увага, цей баланс у треба заповнювати у тисячах гривень з одним десятковим знаком, ось це прописано трохи вище форми балансу.

І натисну на посилання [* які рахунки, субрахунки >>] щоб перевірити.

Ось бачите, в цьому рядку беруть участь всі рахунки запасів, у тому числі рахунок 28 за  окрім одного субрахунку 286, який нам поки що невідомий.

Що ще є у підприємства в обліку?

На субрахунку 311 "Поточні рахунки [довідково: Рахунок 31] в національній валюті" залишок 310 000 гривень. Залишок за дебетом, ліворуч. І в балансі він теж буде ліворуч, тобто в Активі.

Де це розташовується в активі балансу? Тут є рядок  1165 «Гроші тa їх еквіваленти». Можна теж натиснути на посилання [* які рахунки та субрахунки  тут використовуються>>], але а даному випадку не варто, ми знаємо, що це і є грощі.

Заповнюю на кінець звітного періоду 310,0 тисяч.

Що ще є в обліку?

На субрахунку 361 [довідково: Рахунок 36] "Розрахунки з вітчизняними покупцями" є заборгованість покупця 20 000 гривень. Обліковується за дебетом, ліворуч. І в балансі це буде ліворуч, тобто в Активі.

Дивимось, в тому є другому розділі активу є рядок 1125 «Дебіторська заборгованість зa товари, роботи, послуги». Нагадаю, покупець нам заборгував саме за торави.

Заповнюю тут 20,0 тисяч на кінець періоду.

Далі є залишок на субрахунку 401 "Статутний капітал" [довыдково: Рахунок 40]. Залишок за кредитом, тобто праворуч.

І в балансі це буде розташовано праворуч, тобто в пасиві.

Ось у першому розділі Пасиву є рядок 1400 «Зареєстрований (пайовий) капітал».

Цей субрахуном ми вже розгладали, тому не буду тиснути на посилання «[* який рахунок  тут використовується >>]».

Заповнюю на кінець звітного періоду 350,0 тисяч.

Що в підприємства є ще в обліку?

Рахунок 46 "Неоплачений капітал" вже має нульовий залишок.

Субрахунок 631 [довідково: Рахунок 63] "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" має залишок 100 000 за кредитом, праворуч. І в балансі цей залишок розташовується праворуч,  тобто у Пасиві.

У третьому розділі пасиву балансу є рядок 1615 «Поточна кредиторська заборгованість зa: .. товари, роботи, послуги». Введу тут 100,0 тисяч залишок на кінець періоду. І натисну на посилання.

Ось бачите, у цьому рядку відображається «Сальдо Кт 62, 63».

Що ще є в обліку?

На субрахунку 641 [довідково: Рахунок 64] "Розрахунки за податками" є залишок 30000 за кредитом, праворуч.

І в балансі це сальдо теж буде розташовано праворуч, тобто у пасиві.

У пасиві є рядок 1620 «Поточна кредиторська заборгованість зa: розрахунками з бюджетом»

Заповню тут 30,0 тисяч на кінець звітного періоду.

І натисну для перевірки на посилання [* які субрахунки тут використовуються >>].

Ось бачите, тут бере участь сальдо субрахунку 641.

Далі, за субрахунком 644 "Податковий кредит" є сальдо 50 000 за дебетом, ліворуч. І в балансі це розташовується ліворуч, тобто в активі.

Використання цього субрахунку ми будемо детальніше розглядати в одному з наступних уроків, що буде стосуватися обліку ПДВ.

Шукаємо в активі потрібний рядок. Але одразу скажу, що потрібної назви рядка ми не знайдемо. А коли не можемо знайти потрібної назви, що підходить за смислом, перевіряємо рядок «Інші оборотні активи», ось він під номером 1190. Тисну на посилання [* які субрахунки тут беруть участь >>]

Бачимо, що тут використовується сальдо за дебетом субрахунку 644.

Повертаюсь до рядка 1190 і заповнюю 50,0 на кінець звітного періоду.

Що залишилося в обліку? Субрахунки 702, 791, 902 мають нульовий залишок. Це характерно для них. На кінець звітного періоду вони завжди мають нульовий залишок.

І лише одну позицію в обліку я пропустив.

Повернусь до балансу. Як бачите тут поки що ситуація страшна. Актив балансу – 505 тисяч гривень.

Пасив балансу 480 тисяч. Баланс не поки що, як то кажуть, «не зійшовся» на 25 000 гривень.

А пропустив я субрахунок 441 "Прибуток нерозподілений" [довідково: Рахунок 44]. Сальдо тут 25 000 гривень за кредитом, тобто лікоруч. І в балансі це сальдо буде розташовано ліворуч, тобто у пасиві.

Ось у першому розділі Пасиву є рядок 1420 «Нерозподілений пpибуток (непокритий збиток)».

Саме сюди пишемо на кінець звітного періоду 25,0 тисяч гривень.

Ну і тепер пасив балансу складає 505 тисяч гривень, як і актив. Все правильно.

Для повноти картини заповню баланс і на початок звітного періоду.

Підприємство в нашому прикладі нове, воно не відпрацювало рік. Що писати у графі «На початок звітного pоку»?

Відкриваю Закон "Про бухгалтерський облік ..". Шукаю статтю 13, вона присвячена звітному періоду, яким зазвичай є календарний рік. Ось цей другий підпункт стосується нашої ситуації.

Тобто в нашому випадку звітний період менше року, тобто з дати державної реєстрації нового підприємства по 31 грудня звітного року. Звісно ми складаємо баланс не на 31 грудня а на момент закінчення продажу першої партиї товарів, в якості тренування.

Так ось, на момент державної реєстрації баланс не порожній. Я це розглянув ще у першому уроці даного курсу. В підприємства одразу є зареєстрований статутний капітал. 

Пишу 350,0 тисяч в рядок 1400 «Зареєстрований (пайовий) капітал».

І на момент державної реєстрації підприємства цей статутний капітал ще не внесений засновниками. Тому заборгованість засновників на той момент пишу в рядок 1425 «Неоплачений капітал», пишу це, як бачите в дужках, тобто це все одно що написати 350 тисяч із мінусом. Існування сальдо за цим активним рахунком 46 у пасиві балансу ми розгладали раніше в шостому уроці даного курсу, у другій його частині.

Валюта балансу на початок звітного періоду все одно нульова. Але для повноти картини я заповнив баланс і на початок періоду.

Що залишається?

Залишається розгланути використання у звітності трьох субрахунків, які ми використовували в проводках, але вони обнулилися і в балансі ніякої участі не брали. Перейду ненадовко до емулятору подвійного запису.

Я маю на увазі субрахунки 702, 791, 902.

Їх використання у звітності ми трохи торкнулися раніше у сіьмому уроці під назвою «Структура плану рахунків».

Відкриваю схему із сьомого уроку. Вона перекреслена, бо я тоді описував деякі невеликі проблеми цієї схеми. Але зверніть увагу.

Рахунки класів 7, 8, 9 використовується у нас де? Дивимось праворуч: y звіті про фінансові результати, а не у балансі.

Для закінчення нашої тренувальної ситуації ми маємо заповнити ще Звіт про фінансові результати.

Ось він.

«Чистий дохід від реалізації [Рядок 2000] продукції (товарів, робіт, послуг)»

Щo тут заповнюється? Натисну на посилання [* беремо обороти таких субрахунків >>]

Тут треба написати оборот між Дебетом трьох субрахунків (в тому числі 702, який ми використовували [довідково: Рахунок 70]) та кредитом субрахунку 791 [довідково: Рахунок 79].

Дивимось на нашу проводку між цими субрахунками.

Повернусь до емулятору подвійного запису. Ось картка субрахунку 791.

Ось цей оборот нас цікавить [проводка Кт 791 дт 702 - 150000], тобто загальна сума доходу за вирахуванням податку на додану вартість.

Пишу в Рядок 2000 «Чистий дохід вiд реалізації ... (товарів, ...)» - 150,0 тисяч

Далі. В рядки «Інші операційні доходи» та «Інші доходи» ми нічого не пишемо. В нас дужа проста ситуація, де є дохід тільки від продажу товарів.

Далі рядок 2050 «Собівартість реалізованої пpодукції (товарів, робіт».

Можете тут натиснути на посилання "[* обороти яких рахунків та субрахунків беремо >>]", але тут зрозуміло, про що йдеться.

Ось за кредитом субрахунку 281 собівартість проданих товарів була списана у дебет субрахунку 902. А потім ця ж сума з кредиту субрахунку 902 пішла в дебет субрахунку 791.

Пишу в рядок 2050 «Собівартість реалізованої пpодукції (товарів, робіт» - 125,0 тисяч гривень.

Далі рядки «Інші операційні витрати» та «Інші витрати» нам намає чого заповнити, бо розглядаємо спрощену умовну ситуацію, де є тільки купівля та продаж товарів.

Що ми бачимо нижче? У рядку 2290 автоматично розрахувався «Фінансовий результат до оподаткування» i перенесся ще нижче в ряд.  2350 «Чистий прибуток (збиток)». Це знайомі нам 25 тисяч гривень.

Чому знайомі?

Тому що саме ці 25 тисяч гривень ми вказали в пасиві балансу.

Ось рядок 1420 «Нерозподілений пpибуток» і в ньому ті ж самі 25 тисяч гривень. Ось такий зв’язок між балансом та звітом про фінансові результати.

Ось ви в мініатюрі побачили весь цикл ведення бухобліку: від купівлі товарів для їх продажу до складання фінансової звітності після завершення продажу.

Звісно в реальній роботі у вас буде більше видів витрат, а не тільки собівартість проданих товарів. Можливо, іноді буде більше видів доходу. Але схема обліку все одно буде схожою:

1) всі витрати збираються за дебетом рахунку 79.

2) всі доходи збираються за кредитом рахунку 79.

3) залишок на цьому рахунку, тобто різниця між усіма доходами та витратами, це і є результат діяльності підприємства (він показує – прибутково працює підприємство або зі збитком).

Ви змогли цю загальну схему обліку зараз побачити і навіть помацати руками, якщо паралельно зі мною робили проводки та заповнювали звітність.

В наступній частіні цього уроку я покажу практичний повсякденний аспект цієї ж ситуації, як це відбувається в реальності, з використанням програми бухгалтерського обліку, з розглядом документів, аналітичного обліку та оборотно-сальдових відомостей.

В обліку купівлі-продажу товарів без цього ніяк не обійтись, адже ваших колег на підприємстві буде цікавити саме оборотно-сальдові відомості з аналітичного обліку.

Важливі та популярні сторінки / Важные и популярные страницы:

rp000804 Фінансова звітність підприємства / rp000803 Финансовая отчетность

rp000804 Бухгалтерський облік / rp000803 Бухгалтерский учет

rp000814 Облікова політика / rp000813 Учетная политика

rp000814 Звіт про фінансові результати / rp000813 Отчет о финансовых результатах

rp000816 Звіт про рух грошових коштів / rp000815 Отчет о движении денежных средств

rp000818 Звіт про власний капітал / rp000817 Отчет о собственном капитале

rp000822 Примітки до фінансової звітності / rp000821 Примечания к финансовой отчетности

rp000806 Бухгалтерські проводки / rp000805 Бухгалтерские проводки

rp000816 Наказ про облікову політику / rp000815 Приказ об учетной политике

rp000820 План рахунків бухгалтерського обліку / rp000819 План счетов бухгалтерского учета

rp000802 Облік основних засобів / rp000801 Учет основных средств

rp000824 Посадова інструкція бухгалтера / rp000823 Должностная инструкция бухгалтера

rp000862 Календар бухгалтера / rp000861 Календарь бухгалтера

rp000808 Облік зарплати / rp000807 Учет зарплаты

rp000810 Облік лікарняних / rp000809 Учет больничных

rp000826 Облік податку на прибуток / rp000825 Учет налога на прибыль

rp000812 Акт звірки / rp000811 Акт сверки

rp000814 Бухгалтерська довідка / rp000813 Бухгалтерская справка

rp000858 Основи бухгалтерського обліку / rp000857 Основы бухгалтерского учета

rp000852 Бухгалтерський облік для початківців / rp000851 Бухгалтерский учет для начинающих

rp000861 Подвійний запис / rp000862 Двойная запись.

rp000854 Курси бухгалтерів онлайн безкоштовно / rp000853 Курсы бухгалтера онлайн бесплатно

rp000856 Самовчитель бухгалтерського обліку / rp000855 Самоучитель по бухгалтерскому учету