Часто задаваемые вопросы...
 

Розрахунок загальної суми виплат для нарахування відпускних

Теми: Розрахунок відпускних (Расчет отпускных), Облік відпускних (Учет отпускных).

Всі виплати включаються в розрахунок середньої зарплати в тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум податків, стягнення аліментів і т. п., за винятком відрахувань із зарплати осіб, засуджених до виправних робіт без позбавлення волі за вироком суду.

Спочатку перераховані поширені види виплат, що включаються в розрахунок відпускних, а нижче - Таблиця включення або невключення виплат у розрахунок із порівнянням за конкретними пунктами Порядку №100 та Інструкції №5 і окремі проблемні ситуації. 

БОНУС: Скачайте довідник "Відпускні + Компенсація відпустки"

У загальну суму виплат за останні повні 12 календарних місяців роботи (або інший розрахунковий період) включаються:

01. Основна зараплата, тобто виплати, що вказані в п. 2.1 Інстрyкції № 5, крім літературних гонорарів штатним працівникам газeт і журналів, що виплачуються за авторським договором (пп. «е» п. 4 Порядку № 100).

02. Доплати і надбавки за переліком, вказаним у п. З Порядку № 100, який по суті повторює положення пп. 2.2.1 Інструкції № 5.

03. Виплати за час, протягом якого працівникові зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і суспільних обов'язків, службового відрядження [див. Зарплата у відрядженні] і т. п.).

04. Допомога з тимчасової непрацездатності (див. Лікарняні).

05. Виробничі премії і премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії. Відповідно до пп. 2.2.2 Інструкції №5 премії і винагороди, у тому числі за вислугу років, які носять систематичний характер, є такими, що відносяться до фонду додаткової зарплати, а премії і винагороди, які здійснюються раз на рік або носять разовий характер, входять до складу інших заохочувальних і компенсаційних виплат (згідно. пп. 2.3.2 Інструкції № 5).

Але при цьому ряд виплат, які носять разовий характер, відповідно до пп. «г» п. 4 Порядку № 100 не враховується при обчисленні середньої заробітної плати, а саме премії за:

 

- винаходи і раціоналізаторські пропозиції;

- сприяння впровадженню винаходів і раціоналізаторських пропозицій;

- впровадження нової техніки і технології;

- збір і здачу лому чорних, кольорових і дорогоцінних металів;

- збір і здачу на відновлення відпрацьованих деталей машин, автомобільних шин, введення в дію виробничих потужностей і об'єктів будівництва (за винятком цих премій працівникам будівельних організацій, що виплачуються у складі премій за результати господарської діяльності).

Премії включають до заробітку того місяця, на який вони доводяться згідно розрахункової ведомості на заробітну плату.

06. Винагороди за підсумками річної роботи і вислугу років та тому подібне. Такі виплати залежно від того, який характер вони носять (систематичний або разовий), є такими, що становлять фонду додаткової заробітної плати (пп. 2.2.2 Інструкції № 5) або інших заохочувальних і компенсаційних виплат (згідно пп. 2.3.2 Інструкції № 5). При цьому в розрахунку середньої зарплати не враховуються виплати, пов'язані з ювілейними датами, днем народження, за багатолітню і бездоганну трудову діяльність, активну суспільну роботу і тому подібне (згідно пп. «і» п. 4 Порядку №100). Такі виплати, як правило, входять до складу інших заохочувальних і компенсаційних виплат у структурі зарплати, якщо вони не носять систематичного характеру.

Врахуйте також, що одноразова винагорода за підсумками роботи за рік і за вислугу років включається в середній заробіток при нарахуванні відпускних шляхом збільшення заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 винагороди, нарахованої в поточному році за попередній календарний рік (згідно п. З Порядку № 100). Таке формулювання не дозволяє включати до складу виплат при обчисленні середньої зарплати премії, нараховані в поточному році за періоди (місяць, квартал), які доводяться на поточний рік (дивілься листи Мінпраці № 49/13/155-07 від 26.01.2007 та № 411/13/84-08 від 24.06.2008).


Врахуйте також, що за деякі місяці суму виплат, що беруть участь в розрахунку відпускних, доведеться коригувати. Детальніше читайте у збірці Коригування відпускних.

Виплати, які не враховуються при розрахунку середньої плати для нарахування відпускних, перераховані в п. 4 Порядку № 100. Це, як правило, виплати, які за своїм характером є одноразовими. B листі Мінпраці № 929/13/ 84-07 від 20.12.2007  вказано, що якщо виплати, які здійснювалися на підприємстві, не можна віднести ні до одного з підпунктів п. 4 Порядку №100 (за роботу в святкові, неробочі дні, індексація зарплати і тому подібне), вони можуть враховуватися при обчисленні середньої заробітної плати.

Дивіться на окремій сторінці Виплати, що не враховуються для відпускних >>>.

Окремі проблемні ситуації:

1) Якщо невідома зарплата за останній місяць розрахункового періоду на момент виплати відпускних,

2) Для працівника з відрядною оплатою праці немає оперативних даних для розрахунку зарплати за останній місяць розрахункового періоду,

3) Працівник не мав заробітку протягом розрахункового періоду (не зі своєї вини),

4) Нараховувалися різні премії, виплати за результатами роботи,

5) Якщо була відпустка по догляду за дитиною.

Додатково: ? Питання, що часто ставляться про розрахунок середьої зарплати та Відео про відпустки

Вкористовуйте Калькулятор розрахунку відпускних.


Інші сторінки за темами Розрахунок загальної суми виплат для відпускних, Відпустки:

1) Приклад розрахунку відпускних (Пример расчета отпускных).

2) Відпускні у звіті з ЄСВ (Отпускные в отчете по ЕСВ).

3) Лікарняний під час відпустки (Больничный в отпуске).

↓ Скачайте бесплатные справочники ↓

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Часто задаваемые вопросы...
 
 
 

© 2020 Бухучет buhoblik.org.ua