БУХОБЛІК: ПОДАТКИ ОБЛІК ПРАЦІВНИКИ

Премії та разові винагороди у розрахунку відпускних, зарплати у відрядженні та подібних виплат

Реклама

[Ця сторінка враховує останні зміни з 26.04.2022 та з 04.09.2021.]

Нижче розглянуті декілька прикладів розрахунку відпускних, коли в розрахунковому періоді були різні види премій та разових винагород. Але спочатку розглянемо основні принципи того, як різні премії та винагороди правильно врахувати.

По-перше, підпункт г) першої частині пункту 4 Порядку №100 містить список премій, які не враховуються в розрахунку середньоденної зарплати. Нижче піде мова про інші види премій, що не увійшли до згаданого підпункту г).

Як враховуємо премії та заохочувальні виплати для розрахунку відпускних, зарплати у відрядженні та інших виплат

Із зарплатою все просто: під час розрахунку середнього заробітку суму нарахованої зарплати відносимо до того місяця, за який вона нарахована.

Для премій та інших заохочувальних виплатам за підсумками роботи за певний період (тобто квартальні премії та премії за півріччя, 9 місяців, винагорода за підсумками роботи за рік тощо) діє інший, новий порядок включення до розрахунку.

Процитую змінений абзац третій п. 3 Порядку № 100:

"Премії (в тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані. Для цього до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додається частина, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період."

Доведеться, починаючи з 4.09.2021, премії (у тому числі місячні) та інші заохочувальні виплати, нараховані за певний період, під час розрахунку середнього заробітку розподіляти між місяцем нарахування такої виплати і наступними за ним місяцями. Кількість місяців розподілу буде дорівнювати кількості місяців, за які нарахована премія або виплати (саме такий висновок можна зробити зі слів "враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані").

Що це означає?

Нарахували премію у вересні за серпень: включаємо її в розрахунок середнього заробітку "з місяця, в якому нарахували", тобто у вересневу зарплату. Нарахували премію в серпні за 2 квартал: додаємо її частинами при розрахунку середньою до трьох місяців послідовно, починаючи з серпня: до зарплати серпня, вересня і жовтня.

Потрібно визначити частину премії, яка потрапить до розрахунку середньоденного заробітку. Саме слово "частина" фігурує в третьому абзаці п. 3 Порядку № 100.Але трохи далі нам доведеться пересвідчитися, що сума премії, розподілена в розрахунку за місяцями може за деяких умов бути більшою ніж фактична сума нарахованої премії (дивіться Ситуацію 1 нижче). Тому використовувати слово "частина" - нелогічно, адже частина не може перевищувати цілого.

Діємо за текстом третього абзацу п. 3 Порядку № 100:

1) суму премії (або іншої заохочувальної виплати) за підсумками роботи за певний період ділимо на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, ЗА який вона нарахована;

2) отриману суму помножуємо на кількість відпрацьованих робочих днів кожного відповідного місяця, який припадає на розрахунковий період (а загальна кількість робочих днів у цих місяцях іноді перевищує кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який нараховано премію чи іншу заохочувальну виплату: це ілюструє приклад у Ситуації 1 нижче).

Формулу цього розрахунку можна викласти так:

Пміс = Пп / РДп * РДміс,

де

Пміс — частина премії (іншої заохочувальної виплати), яка припадає на місяць розрахункового періоду;

Пп — сума премії (іншої заохочувальної виплати), нарахованої ЗА певний період;

РДп — загальна кількість відпрацьованих робочих днів в періоді, ЗА який нарахована премія (або інша заохочувальна виплата);

РДміс — кількість відпрацьованих робочих днів у відповідному місяці розрахункового періоду.

Суми премії до та після розподілу не збігатимуться у більшості випадків: буде збігатися лише якщо кількість відпрацьованих днів у періоді, ЗА який нараховано премію дорівнює кількості робочих днів у наступних місяцях, на які фактично розподіляється сума премії.

Ще один важливий момент: за оновленим Порядком № 100 підлягають перерозподілу не тільки премії за 2 – 12 місяців, але й суми щомісячних премій.

З цього приводу є таке роз'яснення: Лиcт Мінекономіки №4711-06/45145-07 вiд 10.09.2021 Щoдо застосування пoложень Порядку oбчислення середньої заробітної плати.

Ситуація 1.

Нарахували премію за серпень у вересні. У серпні відпрацьовано 21 робочий день. Ділимо суму премії на 21, знаходимо середньоденну суму премії. Якщо ми нарахували премію у вересні, то включимо у вересневу виплату. Треба помножити середньоденну суму премії на кількість робочих днів вересня. Працівник у вересні відпрацював 22 робочих дня. Виходить, що середньоденну суму премії для включення в середній заробіток помножуємо на 22 дні.

Якщо у вересні за серпень нарахували 2000 грн. премії, то у вересневу виплату під час розрахунку середнього заробітку попаде

= 2000 / 21 * 22 = 2095,24 грн.

[Примітка. Саме так: до розрахунку відпускних увійде більша сума ніж фактично нарахована премія. Починаючи з 26.04.2022, якщо місяць відпрацьовано не повністю, то така нелогічна ситуація не виникає: до розрахунку можна брати не більше фактичної суми премії.]


А якщо нараховуєте премії за принципом "місяць у місяць", то уникаєте зайвих розрахунків щодо описаного розподілу премій за місяціми.

Додатково дивіться Приклад розрахунку зарплати у відрядженні >>, де було нараховано премію за результатами кварталу (але там розрахунковий період не 12, а 2 місяці). До речі, в цьому прикладі теж розподілена сума премії є більшою ніж фактично нарахована сума премії.

Під час розподілу премій (інших заохочувальних виплат) не має значення, чи потрапляє саме місяць нарахування такої премії (виплати) в розрахунковий період для обчислення середньоденної зарплати. Якщо б у прикладі, на який надано посилання у попередньому абзаці, працівника було відправлено у відрядження в листопаді та розрахунковим періодом для визначення середньої були вересень і жовтень, розподілену частину премії, нарахованої за ІІ квартал, потрібно було б додати до заробітку вересня, хоч ця премія була нарахована ще в липні (який не входить до розрахункового періоду).

Ситуація 2.

Ще один приклад із участю премії за квартал дивіться на цій сторінці >> (цей приклад розміщено у добірці "Приклади розрахунку відпускних" під номером 9).

Ситуація 3.

Ще один приклад із щомісячним нарахуванням премії за результатами діяльності у минулому місяці дивіться на цій сторінці >> (цей приклад розміщено у добірці Приклади розрахунку відпускних під номером 21).

Популярные и важные страницы / Популярні та важливі сторінки:

buh043301 Расчет отпускных / buh043302 Розрахунок відпускних.

buh043303 Компенсация за неиспользованный отпуск / buh043304 Компенсація за невикористану відпустку.

buh043305 Расчет компенсации за неиспользованный отпуск / buh043306 Розрахунок компенсації зa невикористану відпустку.

buh043307 Пример расчета отпускных / buh043308 Приклад розрахунку відпускних.

buh043311 Выплата отпускных / buh043312 Виплата відпускних.

buh043331 Резерв отпусков / buh043332 Резерв відпусток.

buh043333 Учет отпускных / buh043334 Облік відпускних.

buh043381 График отпусков / buh043382 Графік відпусток.

buh043383 Ежегодный отпуск / buh043384 Щорічна відпустка.

buh043385 Учебный отпуск / buh043386 Навчальна відпустка.

buh043387 Отпуск за свой счет / buh043388 Відпустка без збереження заробітної плати.

buh043337 Отпуск по уходу за ребенком / buh043338 Відпустка по догляду за дитиною.

buh043339 Дополнительный социальный отпуск на детей / buh043340 Додаткова соціальна відпустка на дітей.

buh043365 Приказ на отпуск / buh043366 Наказ про відпустку .

buh043367 Заявление на отпуск / buh043368 Заява на відпустку.

buh043343 Декретный отпуск / buh043344 Декретна відпустка.