Найчастіші питання / відповіді...
 

Ліквідаційна вартість основних засобів

Автор: Ошурков С.

Теми: Облік основних засобів l Розрахунок амортизації основних засобів l Списання основних засобів.

Почнемо з визначення терміну:

Ліквідаційна вартість (згідно з ПСБО7) - сума коштів або вартість iнших активів, яку підприємство очікує oтримати від реалізації (ліквідації) необоротних aктивів після закінчення строку їх кoрисного використання (експлуатації), за вирахуванням витpат, пов'язaних з продажем (ліквідацією).

Відповідно, вартість, яка амортизується – цe первісна вартість мінус ліквідаційна.

Читайте додатково відповідь на питання ? Коли ліквідаційну вартість не можна чи НЕ можна призначати нульовою? >>

Що це конкретно означає в обліку, та як це відображається на сумі щомісячної амортизації та на проводках під час ліквідації, докладно розглянуто у другому прикладі в даному відео. Розгляд другого прикладу починається з відмітки часу 16:29.

Коментарі з відео із корисними посиланнями

Перейду до сьомого положення бухобліку. Шукаю тут ще один термін: "ліквідаційна вартість". Після того як ми припинимо використовувати основний засіб, за нього в багатьох випадках можна отримати якісь гроші.

А вище є ще одне визначення: вартість, яка амортизується – цe первісна вартість мінус ліквідаційна. В попередньому найпростішому прикладі ліквідаційна вартість дорівнювала нулю, щоб не заплутувати новачків.

Ви, як бухгалтер, скоріш за все не зможете визначити цю ліквідаційну вартість. Теоретично це повинна робити комісія, яка буде підписувати акт введення в експлуатацію. Відкрию Методичні рекомендації з бух. обліку основних засобів №561. Шукаю тут слово «комісія». Ось абзац який нас цікавить. Тут сказано про комісію, яка створеною під час введення нашого об'єкта в експлуатацію. Зауважу, що комісія теоретично повинна не тільки передбачити, за скільки можна буже продати цей об’єкт основних засобів через декілька років, а ще і передбачити правильну суму витрат, пoв'язаних із його продажем.

Звісно ніхто точно передбачити це не може. Ніхто точно не знає точно скільки років буде працювати цей об’єкт основних засобів. Не знає, якими будуть ціни через декілька років на те, що можна продати, наприклад окремі запчастини або матеріали або просто металобрухт.

І ті люди, які написали цей абзац теж не можуть це все передбачити. Ось така умовність. Майбутне передбачити ніхто не може, але державні органи, в тому числі податківці, очікують, що будь-яке підприємство це неодмінно зробить.

Що в реальності залишається? Так звана комісія на підприємстві намагається, наприклад, методом експертних оцінок з’ясувати, що конкретно з цього зношеного основого засобу можна продати та мабуть за сьогоднішніми, а не за невідомими майбутніми цінами, порахувати, скільки це приблизно коштує. Ще раз наголошую, очікування чогось у майбутньому та прогнози – це не функція бухгалтерії. Це питання до ваших колег, які будуть брати участь у оформленні введення в експлуатацію конкретного об’єкту основних засобів.

Розглянемо другий приклад з такими умовами.

Підприємство купило сейф. Первісна вартість - 24000 грн. Визначили, що ліквідаційна вартість 600 гривень. Вартість, яка амортизується –24000 мінус шістсот гривень це 23400 гривень. Комісія визначила строк корисного використання сейфу 15 років, тобто 180 місяців будемо амортизувати. І відповідно це 130 гривень амортизації на місяць.

Дивимось проводки для нашого другого прикладу. Проводки аналогічні першому прикладу.

«Отримано сейф» Дт 154 Кт 631 Сума 24000 грн. [примітка: див. Рахунок 15 та Рахунок 63]

Введено в експлуатацію сейф Дт 106 Кт 154 Сума 24000 грн.

Тут використовуємо інший субрахунок 106, а не 104 як було у першому прикладі [примітка: див. Рахунок 10].

Перейду до плану рахунків. Ось субрахунок 106, я вважаю, що сейф – це інвентар. І не тільки я так вважаю. Але якщо у вас є сумніви і не можете знайти правильну відповідь для вашого конкретного об’єкту основних засобів, завжди є запасний варіант - рахунок 109 «Інші основні засоби»

І перейду до Податкового кодексу. Тут теж є такий варіант - «група 9 - ін ші основні засоби» [примітка: див. 9 група основних засобів]. І мінімальний строк корисного використання – 12 років, а для сейфу в нашому прикладі ми обрали 15 років, тобто цей запасний варіант а разі сумнівів на теж підійшов би.

Амортизація сейфу за 1 місяць Дт 92 Кт 131 – 130 грн [примітка: див. Рахунок 92 та Рахунок 13]

Я зробив одну проводку амортизації за перший місяць, як це було в першому прикладі.

Далі однієї проводкою, щоб не робити 179 однакових записів, я умовно записав так:

Ще 179 місяців Амортизації сейфу Дт 92 Кт 131 – 23270 грн

Дивимось, що сталося в обліку після того як сейф відслужив увесь запланований строк.

Амортизація нокипичилась у сумі 23400, все як ми планували. Повернусь до Ексель. Ось 23400 - вартість, яка амортизується.

Повернусь до проводок.

Ось наш сейф пропрацював ще декілька місяців, в які ми вже не нараховуємо амортизацію. Ми вирішили купити новий сейф, а цей старий ліквідувати. Як у попередньому прикладі роблю проводку:

Списано знос ліквідованого сейфу Дт 131 Кт 103 на суму накопиченої амортизації (дивимось ще раз нижче, на субрахунку 131 накопичено 23400).

Введу цю суму в проводку, тисну «Провести». Дивомось, що відбулось в обліку.

Субрахунок 131 обнулився, а на субрахунку 106 залишилось 600 гривень. Нагадаю, що саме цю суму ліквідаційної вартості ми запланували під час введення в експлуатацію та розрахунку щомісячної амортизації. Ось саме ця сума в наших розрахунках.

Звісно, наша комісія не вгадала точно ліквідаційну вартість, бо дивитись у майбутнє на 15 років ніхто не може. Але для вас, як для бухгалтера це не важливо.

Робимо таку проводку:

Списано сейф Кредит 106 Сума 600 гривень, які в нас залишились на цьому субрахунку 106

Суму неамортизованого залишку списуємо на витрати. Коли ми списували проданий товар, то списували його вартість на дебет субрахунку 902  [примітка: див. Рахунок 90] "Собівартість реалізованих товарів".

А для списання основних засобів є інший субрахунок серед рахунків того ж дев’ятого класу.

Перейду до плану рахунків. Шукаю тут Клас 9 «Витрати», ось він. І нижче є субрахунок саме для нашої ситуації – 976 «Списання необоротних активів» [примітка: див. Рахунок 97].

Повернусь до проводок. Вписую цей субрахунок 976 в дебет. Тисну «Провести». Дивимось, що сталося в обліку.

Залишок на субрахунку 106 нарешті став нульовим, як це було в першому прикладі. На субрахунку 976 збільшився залишок накопичених витрат за місяць.

Що ще може відбутися?

Наприклад за 300 гривень інше підприємство чи підприємець винесли цей старий сейф з нашого офісу та перевезли його в наш цех або на склад, де цей сейф поріжуть на матеріали, ну або звідки цей сеф у нас заберуть в якості металобрухту.

Проведу:

Витрати на вивезення сейфу Дт 976 Кт 631 (тобто збільшилася запоргованість перед підприємством, яке вивезо сейф) Сума 300 грн.

Тисну «Провести».

Будемо вважати, що цей перевізник не платник податку на додану вартість, тому не буду робити проводку на суму ПДВ.

Для чого я додав тут ще одну проводку? Перейду до сомого положення бухобліку. Щоб продемонструвати, що теоретично може означати у визначенні ліквідаційної вартості така фраза: "за вирахуванням витрат, пoв'язаних з продажем (ліквідацією)".

Це може бути зарплата працівників, які демонтують та розбирають наш основний засіб, якби це було якесь виробниче обладнання чи будівля [примітка: дивіться Облік зарплати, там є потрібна проводка] і ще декілька варіантів. Я навів простий приклад, зрозумілий новачкам.

Дивимось, що сталося в обліку. Ще раз збільшилась сума накопичених витрат на субрахунку  976.

Наприкінці місяця залишок на цьому субрахунку стане нульовим, як це було з іншими рахунками витрат, з якими ми вже встигли познайомитися. Нагадаю це були: 92 Адміністративні витрати, 902 Собівартість реалізованих товарів, 93 Витрати на збут. І тоді сальдо на цих рахунках списувалося на субрахунок 791.

Перейду в план рахунків.

Ось цей субрахунок 791 «Результат операційної діяльності». А зараз нам більш підійде субрахунок 793 [дивіться Рахунок 79] «Результат іншої звичайної діяльності».

Бо ліквідація основного засобу - це не щось, що відбувається на підприємстві на постійній основі в рамках звічайної діяльності. Це не торгівля, не виробництво, не надання послуг.

Пишу:

Віднесено на фінансовий результат витрати на списання нeоборотних активів, Дт 793, Кт 976 Сума  (дивимось скільки в нас накопичено витрат за місяць) - 900 гривень.

Тисну «Провести».

Я зробив цю проводку щоб ви бачили більш-менш закінчену схему цикла життя основного засобу та аналогію з роботою інших рахунків класу 9, які ми вже використовували раніше.

Дивимось що сталося в обліку.

Субрахунок 976 обнулився, як це було з іншими рахунками класу 9.

Що ще може відбутися після ліквідації основного засобу, та власне для чого була призначена ліквідаційна вартість?

Від ліквідованого об’єкту основних засобів ми можемо отримати якісь матеріали. В нашому другому прикладі сейф можна просто здати як металобрухт, можна використовувати метал цього сейфу для виробництва або ремонту.

Розгляну лише один варіант.

Керівництво підприємства вирішило після вивезення сейфу до власного цеху використовувати метал ціього сейфу в якості матеріалів для виробництва. Подивились ціни на матеріали, які підприємство періодично купує, вирішили, що вартість матеріалів, отриманих від нашого старого об’єкту основних засобів приблизно 700 гривень. Цю оцінку робите не ви особисто, як бухгалтер, а за допомогою своїх колег з так званої «комісії», що займається основними замобами. Тут теж є елемент передбачення, або навіть, адже сказати точно вартість отриманих старих матеріалів ніхто не може. Але фахівці з постачання можуть оцінити вартість матеріальних запасів більш-менш точно. Звісно, 15 років тому не вгадали під час введення в експлуатацію об’єкту основних засобів точну суму ліквідаційної вартості.

Відкрию Ексель. Планувалася ліквідаційна вартість 600 гривень. А фактично отримали сімсот та ще витратили триста гривень на перевезення.

Те що не вгадали точно з ліквідаційною вартістю – це звична ситуація. Наступна проводка від цього не зміниться.

Введу:

«Оприбутковано матеріали, отримані вiд ліквідації», Сума 700 гривень, Дт 209.

Покажу, що це за субрахунок. Перейду до плану рахунків. Шукаю рахунок 20. Ось він. Субрахунок 209 – це «Інші матеріали». А можливо специфіка вашої діяльності буде такою, до цей метал від сейфа можна буде вважати основним матеріалом для виробництва, тоді будете використовувати субрахунок 201 Сировина і матеріали.

А якщо розбираєте обладнання чи автомобіль, то деякі отримані запчастини будете обліковувати на субрахунк 207 «Запасні частини».

Можливо після ліквідації будівлі отримаєте будівельні матеріали, які можна ще використовувати, будете обліковувати ії на субрахунку 205 Будівельні матеріали.

Варіантів багато.

Далі я повинен вказати рахунок за кредитом.

Недоамортизовану частину вартості основних засобів ми списали на витрати, на рахунок класу 9. А зараз ми отримаємо щось від ліквідації основного засобу. І доведеться визнати це доходом.

Шукати потрібний субрахунок треба сред рахунків класу 7 під назвою «Доходи».

Можемо почитати назви субрахунків, які б за змістом підійшли для нашої ситуації. Якщо не можемо знайти точного співпадіння, використовуємо резервний варіант зі словом «Інші».

Ось є субрахунок 746 «Інші доходи» [дивіться Рахунок 74].

Тут є ще один схожий 719 [примітка: дивіться Рахунок 71] «Інші доходи вiд операційної діяльності». Але ще раз повторюсь, ліквідація основного засобу - це не щось, що відбувається на підприємстві на постійній основі в рамках звічайної діяльності.

Тому залишається варіант 746 «Інші доходи». Саме це я введу в проводку – 746 за кредитом. Тисну «Провести»

Дивимось, що змінилося в обліку.

На субрахунку 201 з’вилася вартість матеріалів, отриманих від ліквідації. На субрахунку 746 збільшилася сума доходу. Цей рахунок кожного місяця обнуляється, як усі рахунки уласу 7 та 9.

Нагадаю, у восьмому уроці ми дивились, як праціює інший субрахунок Класу 7. Тоді це був субахунок 702 [дивіться Рахунок 70] "Дохід від реалізації товарів".

Зараз аналогічно з восьмим уроком роблю останню проводку:

Віднесено доходи на фінрезультат Дт 746 Кт 793 Сума 700 гривень, бо саме таке сальдо на субрахунку 747 сформувалося наприкінці місяця.

Тисну «Провести».

Дивимось що відбулося в обліку після нашої останньої проводки. Субрахунок 746 обнулився, як планувалося. На субрахунку 793 бачимо фінансовий результат від ліквідації основних засобів. Якщо б 15 років тому під час введення в експлуатацію комісія якимось дивом точно передбачила ліквідаційну вартість, то фінансовий результат на субрахунку 793 був би рівно нуль гривень. Але це фантастичний варіант. На практиці ми отримаємо або збуток або прибуток, що ми зараз бачимо в якості сальдо.

В нашому прикладі ми отримали збиток.

Я показав на простих прикладах весь цикл життя об’єкту основних засобів на підприємстві. Варіантів подій, що можуть відбуватися з основними засобами досить багато, але це буде розглянуто пізніше.

↓ Скачайте безкоштовні довідники ↓

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Найчастіші питання...

Відео:

 
 
 
 
 
 

© 2023 Бухоблік - buhoblik.org.ua