Найчастіші питання / відповіді...
 

Розрахунок середньої зарплати для нарахування відпускних

Теми: Як порахувати відпускні (Расчет отпускных), Облік відпускних (Учет отпускных).

При визначенні середньої зарплати за час відпусток і для виплати компенсації за невикористані відпустки застосовують Порядок № 100. При визначенні середньої зарплати за час відпусток і для виплати компенсації за невикористані відпустки застосовують Порядок № 100. Середня зарплата для оплати щорічної відпустки, додаткової відпустки у зв'язку з начанням [дивіться Навчальна відпустка], творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, що мають дітей [додатково дивіться Соціальна відпустка на дітей], або виплати компенсації за невикористані відпустки визначається виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки (дивіться Таблицю виплат, що включаються і не включaються в розрахунок середньої зaрплати при розрахунку відпускних).

Використовуємо таку формулу:

Сзп = ЗП / (Дк – Дс – Дпп),

де:

Сзп – середньоденна зарплата для розрахунку відпускних;

ЗП – загальна сума заробітної плати, що нарахована у розрахунковому періоді;

Дк – кількість днів календарних у розрахунковому періоді;

Дс – кількість днів святкових і неробочих у розрахунковому періоді;

Дпп – кількість днів протягом яких працівник не працював згідно із законодавством і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково.


Нижче розглянуті деякі особливі ситуації, що стосуються складових цієї формули.

Працівникові, що відпрацював на підприємстві, в установі, організації менше року, середня зарплата визначається виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку.

БОНУС: Скачайте довідник "Відпускні + Компенсація відпустки".

Врахуйте при цьому, що якщо 03 число, було першим робочим днем, вказаний місяць враховуватиметься при обчисленні середньої зарплати для працівників, що відпрацювали менше року. A якщо працівник прийнятий на роботу з 04 числа (що другим робочим днем місяця), цей місяць не враховується.

Якщо у працівника відсутній розрахунковий період, наприклад він був прийнятий на роботу 06.05.2021р., а звільняється 27.06.2021р. — тобто відсутній повністю відпрацьований місяць, середня заробітна плата визначається згідно з третьою-четвертою частинами п. 4 Порядку № 100 виходячи зі встановлених у трудовому договорі тарифної ставки, посадового окладу (місячного, але не менше розміру мінімальної зарплати). 

Час, протягом якого працівники згідно із законодавством не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду. До цього періоду відноситься час, коли:

01) працівники з не залежних від них причин працювали в режимі неповного робочого тижня (тобто наказом по підприємству працівники підрозділу були переведені на роботу на умовах неповного робочого тижня у зв'язку з неможливістю забезпечити їх роботою протягом нормальної тривалості робочого тижня);

02) був оформлений простій не з вини працівника;

03) працівникам надавалися відпустки без збереження заробітної плати згідно зі статтями 25, 26 Закону про відпустки (але в межах максимально дозволеної тривалості такої відпустки).

Додатково про розрахунок середньої зарплати - у збірках Розрахунок лікарняних і Зарплата у відрядженні.

При визначенні середньої зарплати для працівників із відрядною оплатою праці за відсутності оперативних даних за останній місяць розрахункового періоду він може замінюватися іншим місяцем, безпосередньо передуючим розрахунковому періоду.

Наприклад, якщо працівникові надається відпустка з 01.06.2021, тобто розрахунковий період — червень 2020 — травень 2021, і відсутні оперативні дані про його зарплату за травень 2021., то йому можна розрахувати середню зарплату з урахуванням заробітної плати за травень 2020р.

Додатково: ? Питання, що часто ставляться про розрахунок середьої зарплати

Можете використовувати Калькулятор розрахунку відпускних онлайн.

Інші сторінки за темами Розрахунок відпускних та Відпустки:

01) Приклад розрахунку відпускних (Пример расчета отпускных).

02) Середньоденна зарплата для лікарняних.

03) Перехідні відпускні в звіті ЄСВ (Переходящие отпускные в отчете ЕСВ).

04) Калькулятор розрахунку лікарняних.

05) Калькулятор розрахунку декретних.

↓ Скачайте безкоштовні довідники ↓

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Найчастіші питання...
 
 
 

© 2023 Бухоблік - buhoblik.org.ua