Найчастіші питання / відповіді...
 

Обмеження лікарняних та декретних

Теми: Лікарняні (Больничные), Допомога по вагітності та пологах - Декретні (Пособие по беременности и родам - декретные).

Діють два типи обмежень: стосовно розміру заробітку та стосовно страхового стажу. Розглянемо з прикладами спочатку перше обмеження, а потім - друге.

Обмеження лікарняних та декретних, які залежать від розміру заробітку

Страхувальник повинен враховувати обмеження щодо максимальної суми допомоги при нарахуванні лікарняних та декретних. Це обмеження існує для:

01) суми допомоги з тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім'ї (згідно частини другої ст. 24 Закону про соцстрах обмеження встановлено щодо розміру допомоги в розрахунку на місяць);

02) суми допомоги у зв 'язку з вагітністю та пологами (згідно частини другої ст. 19 Закону обмеження щодо розміру цієї допомоги також встановлено в розрахунку на місяць).

БОНУС: Скачайте бeзкоштoвно довідник "Лікарняні + Декретні"

Механізм дотримання цих обмежень визначено у Порядку № 1266, де передбачено контроль за двома критеріями.

 

Обмеження 1.

Страхувальник може включити до суми загального заробітку за розрахунковий період лише ту суму заробітної плати, на яку нараховано ЄСВ (згідно п. З Порядку № 1266). Тобто якщо, наприклад, застрахована особа протягом місяця, який припадає на розрахунковий період, отримала заробіток, сума якого перевищує максимальну величину бази нарахування ЄСВ (далі — максимальна величина) у цьому місяці, то до загальної суми заробітку за розрахунковий період включається лише сума в межах максимальної величини.

Приклад 1. Працівник подав листок непрацездатності за період з 1 по 10 жовтня. Оклад працівника становить 15000 грн. У липні працівник отримав виробничу премію за II квартал у розмірі 6000 грн., а у вересні — матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі 9000 грн.. Розрахунковий період у цьому випадку — з жовтня 2014 року по вересень 2015року. Під час визначення загального заробітку за розрахунковий період слід враховувати, що із заробітку за липень у сумі 21000 грн. (15000 грн. + 6000грн.) буде враховано лише 20706 грн., оскільки ЄСВ за серпень було нараховано лише в межах максимальної бази. Аналогічно буде лише частково враховано заробіток за вересень — в межах 23426 грн., оскільки загальна сума заробітку за вересень —24000 грн. (15000 грн. + 9000грн.).

Додатково - ? Питання, щo часто ставляться про зарплату

 

Обмеження 2.

Сума середньоденної заробітної плати, за якою обчислюється сума допомоги, не може перевищувати максимальну величину з розрахунку на один календарний день (п. 4 Порядку № 1266). Для цього необхідно порівняти два показники:

01) суму середньоденної заробітної плати застрахованої особи у розрахунковому періоді, яку визначено на підставі фактичних показників;

02) розмір максимальної величини за один календарний день, який визначається шляхом ділення розміру максимальної бази в останньому місяці розрахункового періоду на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).

Сума допомоги нараховується виходячи із розміру меншого показника.

Використовуйте Калькулятор розрахунку лікарняних >> та Калькулятор розрахунку декретних >>


Приклад 2.
Виходячи з умов прикладу 1, обчислимо середньоденну заробітну плату.

Сума загального заробітку у розрахунковому періоді становить 194132 грн. (15000 грн. х 10міс. + 20706 грн. + х 23426 грн.). За умови, що у розрахунковому періоді працівник відпрацював всі робочі дні, розмір середньоденної заробітної плати становить 531,87грн. (194132 грн.:
: 365 к.дн.). Розмір максимальної величини за один календарний день у вересні становить 769,58 (23426 грн. :
: 30,44). Таким чином, нарахування лікарняних за 10 календарних днів у жовтні слід обчислити виходячи з меншого показника — із середньоденної заробітної плати (531,87 грн.).

Додатково: ? Питання що часто стaвляться про лікарняні та декретні


Як правило, на практиці друге обмеження не доводиться застосовувати, адже його дотримання забезпечує застосування страхувальником першого критерію. Зрозуміло, що якщо по кожному місяцю розрахункового періоду до загального заробітку включається щомісячна зарплата у межах максимальної величини, то фактична середньоденна заробітна плата також не перевищить розмір максимальної бази в розрахунку за один день в останньому місяці розрахункового періоду. Однак в окремих рідкісних ситуаціях друге обмеження також може бути застосовано. Розглянемо ще один приклад.

Приклад 3. Оклад працівника становить 21000 грн. Листок непрацездатності подано працівником за період з 28 по З0 вересня 2015 року. Розрахунковий період — з вересня 2014 року по серпень 2015 року, при цьому працівником відпрацьовано всі робочі дні. Оскільки протягом цього періоду максимальна величина була незмінною і становила 20706 грн., то сума загального заробітку працівника за розрахунковий період також буде обчислена виходячи із максимальної величини і становитиме 248472 грн. (20706 грн. х 12міс.), а розмір середньоденної заробітної плати — 680,75 грн. (248472 грн. :365 к. дн.). При цьому розмір максимальної величини за один календарний день у серпні — 680,22 грн. (20706 грн. / 30,44). Таким чином, нарахування допомоги здійснювати потрібно виходячи з того, що розмір середньоденної заробітної плати становить 680,22 грн.

Приклад 4.

Приклад розрахунку декретних, якщо середньоденна зарплата менше мінімальної >>


Приклад 5.

Приклад розрахунку декретних, якщо жінка працює неповний день після відпустки па догляду за дитинoю до 3 років (з маленькою зарплатою) >>.

Приклад 6.

Приклад розрахунку лікарняних жінці після відпустки по дoгляду за дитиною (відпрацівала менше місяця) >>.

Додаткові обмеження - Обмеження лікарняних та декретних що стосуються страхового стажу (там знайдете ще 5 прикладів).

Також завантажте Таблицю: На що впливають мінімальна зарплата та прожитковий мінімум?

Попереднє відео: Заповнення лицьового боку лікарняного >>

↓ Скачайте безкоштовні довідники ↓

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Найчастіші питання...
 
 
 

© 2023 Бухоблік - buhoblik.org.ua