БУХОБЛІК: ПОДАТКИ ОБЛІК ПРАЦІВНИКИ

Основні податкові зміни з 27 травня 2022

Реклама

27 травня 2022 року набув чинності Закон №2260–IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану". Офіційна редакція - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2260-IX .

Нижче перелічено основні зміни до ПКУ з коментарями та фрагментами тексту Закона.

Одразу зауважу: цим Законом передбачено деякий перехідний період стосовно кожної грипи відновлених обов'язків. У платників податків є достатньо часу.

Закон передбачає, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки, повертаються до нормального режиму роботи.

? Що означають слова "які мають можливість" і хто вирішує, маєте саме ви цю можливість або ні?

Стосовно цього в останньому абзаці оновленого пункту 69.1 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ конкретизовано:

"Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику".

Тож чекаємо на відповідний Порядок від Міністерства фінансів.

Нижче наведено 8 пунктів про окремі зміни податкового заонодавства.

Читайте також про інші нещодавні зміни:

Тимчасові зміни в трудовому законодавстві в умовах воєнного стану,

? Як воєнний стан змінив норми часу і виробничий календар >>,

Відпустки: зміни внаслідок воєнного стану,

? Як воєнний стан впливає на кількість святкових днів у розрахунку відпускних >>,

Зміни з 26.04.2022 до Порядку №100 (розрахунок відпускних).


1. Відновлення обов’язку реєстрації податкових накладних

Починаємо реєструвати податкові накладні та розрахунки коригувань з 27 травня 2022.

Стосовно податкових накладних, граничний термін яких настав у період із 24 лютого до 27 травня 2022, маємо перехідний період. Щоб уникнути штрафів, треба зареєструвати ці "старі" податкові накладні до 15 липня 2022.

Підтвердження шукайте в третьому абзаці оновленого пункту 69.1 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ:

 "Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року."

!! Поки що невідомо, скільки днів потрібно буде податківцям, щоб відновити нормальну роботу системи електронного адміністрування ПДВ та доступ до неє в Електронному кабінеті платгика податків.

 

2. Відновлення обов’язку подання звітності та сплати податків

Починаємо подання звітності. Стосовно "старої" звітності також передбачено перехідний період для уникнення штрафів: треба відзвітувати до 20 липня 2022 та сплатити податки не пізніше 31 липня 2022.

Це прописано у вже згаданому абзаці пункту 69.1:

"Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року."

 

3. Особливості відновлення обов'язків для платників "спецгрупи" єдиного податку за ставкою 2%

Ці платники податків отримали свій окремий перехідний період для уникнення штрафів за порушення з початку воєнного стану: 60 днів після повернеття на стару систему оподаткування, на якій вони перебували до обрання "спецгрупи зі ставкою 2%"

Чому так? Для тих, хто раніше був платником ПДВ, зареєструвати податкові накладні поки що технічно неможливо. Адже формально всі вони зараз - неплатники ПДВ. І, відповідно, не зможуть зареєструвати "старі" податкові накладні, поки не повернуться до своєї старої системи оподаткувння.

Цитата п'ятого абзацу оновленого пункту 69.1 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ:

"Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки за умови виконання ними таких податкових обов’язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки."

 

4. Якщо можливості не було, але вона відновилася ...

Для цієї категорії платників податків передбачено свій перехідний період для уникнення штрафів: 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливостей.

Цитата четвертого абзацу оновленого пункту 69.1 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ:

"Платники податків, ..., у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов’язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов’язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків."

 

5. Виправлення помилок у звітності

Платники податків, які самостійно справляють помилки до 25 липня 2022 року, звільняються від штрафних санкцій.

Цитата шостого абзацу оновленого пункту 69.1 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ:

"У разі самостійного виправлення платником податків у податкових періодах до 25 липня 2022 року, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені."

 

6. Відновлення камеральних перевірок

 Камеральні перевірки відновлено, але з відтермінуванням для звітності з ПДВ для перших місяців дії воєнного стану.

Цитата з оновленого пункту 69.2 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ:

"Камеральні податкові перевірки податкових декларацій з податку на додану вартість та уточнюючих розрахунків до них за звітні податкові періоди:

лютий, березень, квітень, травень 2022 року - розпочинаються на наступний день після 20 липня 2022 року та завершуються не пізніше 20 вересня 2022 року;

червень, липень 2022 року - розпочинаються на наступний день після 20 серпня 2022 року та завершуються не пізніше 20 жовтня 2022 року."

 

7. Відновлення відшкодування ПДВ

Відшкодування відновляється, але є деякі обмеження та умови.

Поки що неможливо буде подати уточнюючий розрахунок з показниками, що призводять до бюджетного відшкодування за періоди до лютого 2022.

Цитата сьомого абзацу оновленого пункту 69.1 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ:

"Платники податку на додану вартість, тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов’язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість."

Ще одне обмеження описано в наступному пункті цієї сторінки.

 

8. ПДВ з товарів, які були знищені внаслідок війни

Суми податкового кредиту включені за товари, які після придбання були знищені внаслідок війни, включаються до податкового кредиту, але не підлягають бюджетному відшкодуванню.

Цитата з нового пункту 69.29 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ:

"69.29. Суми податку на додану вартість, включені до складу податкового кредиту при здійсненні операцій з придбання товарів, які у подальшому були знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану, не включаються до обрахунку суми бюджетного відшкодування та зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до її повного погашення."

Про деякі обмеження стосовно камералних перевірок для бюджетноо відшкодування читайте в пункті 6 цієї сторінки.

Важливі сторінки / Важные страницы:

rp100002 Податок на прибуток / rp100001 Налог на прибыль

rp100027 Єдиний податок / rp100028 Единый налог

rp100023 Податок на землю / rp100024 Налог на землю

rp100025 Податок на нерухомість / rp100026 Налог на недвижимость

rp100045 Наказ про облікову політику / rp100046 Приказ об учетной политике

rp100006 Бухгалтерський облік / rp100005 Бухгалтерский учет

rp100008 Фінансова звітність / rp100007 Финансовая отчетность

rp100014 Облік податку на прибуток / rp100013 Учет налога на прибыль

rp100029 Єдиний податок - 2 група / rp100030 Единый налог - 2 группа

rp100031 Єдиний податок - 3 група / rp100032 Единый налог - 3 группа

rp100033 1 група платників єдиного податку / rp100034 1 группа единого налога

rp100040 Декларація з ПДВ / rp100032 Декларация по НДС

rp100035 Декларація платника єдиного податку / rp100036 Декларация плательщика единого налога

rp100037 Податки на зарплату / rp100038 Налоги на зарплату

rp100031 Податкова накладна / rp100039 Налоговая накладная

rp100041 Неоподаткований мінімум / rp100042 Необлагаемый минимум

rp100043 Баланс підприємства (Форма №1) / rp100044 Баланс предприятия (Форма №1)

Додатково: rp100051 Тип об'єкта оподаткування довідник