Найчастіші питання / відповіді...
 

Коли можна чекати перевірки з питань праці?
10 підказок, якими можна скористатися та запобігти перевірці.

Тема: Перевірки Держпраці (Проверки инспекции по труду).

Формальний список підстав, який рекламентовано Законом "Про основні засади державного нагляду", розглянутий на сторінці Підстави для позапланової перевірки.

Постанова КМУ №295 вiд 26 квітня 2017 [>> відкрити текст >>] підказує більш конкретний список обставин, за яких роботодавець з великою вірогідністю може чекати на перевірку. Ця Постанова № 295 не зовсім відповідає законодавству (можете прочитати, чому Державна регуляторна служба не погодила цю постанову КМУ).

Але можемо використати цю Постанову як підказку, щоб не попадати в "групу ризику".

БОНУС: Скачайте довідник "Перевірки Держпраці".

Роботодавцю з великою вірогідністю загрожує перевірка, якщо є факти, наведені нижче. Причому на ці факти ви можете завчасно відреагувати, щоб запобігти перевірці Держпраці.

1. Роботодавець нараховує зарплату менше мінімальної.

2. Роботодавець має заборгованість із сплати ЄСВ у розмірі, що перевищує мінімальний страховий внесок за кожного працівника.

3. Роботодавець не подав повідомлення про прийняття на роботу стосовно працівника, що приступив до роботи (наприклад, ІПН цього працівника було вказано у звіті ЄСВ або Формі №1-ДФ, а повідомлення з цим ІПН не зареєстровано в ДПІ).

4. У роботодавця протягом місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилась на 20 і більше відсотків.

5. Є працівникі, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного роботодавця більше року [дивіться Цивільно-правовий договір (Гражданско-правовой договор)].

6. У роботодавця стосовно деяких працівників відсутні нарахування зарплати у звітному місяці (відпустка без збереження заробітної плати без дотримання вимог Кодексу Законів про працю України та Закону України "Про відпустки").

7. У роботодавця 30 і більше відсотків працівників працюють на умовах цивільно-правових договорів.

8. У роботодавців з чисельністю 20 і більше працівників протягом місяця відбулося скорочення на 10 і більше відсотків працівників.

9. Органи статистики дізналися зі звітності про наявність заборгованості з виплати зарплати. Вони сповістять про це органи Держпраці.

10. Є така фраза у вищезгаданій постанові №295: "У роботодавців, у яких протягом року не проводилась індексація заробітної плати або сума підвищення заробітної плати становить менше суми нарахованої індексації". Бачимо, що автор цієї фрази не дуже обізнаний у механизмі індексації, бо індексації підлягають доходи у межах прожиткового мінімуму, а не вся сума зарплати. Але всеж-таки приділить увагу цій обставині. Зарплата, яка фігурує у податковій звітності, має періодично підвищуватися не рідше ніж раз на рік (на невеликі суми, але підвищуватися). Використовуйте розрахунок індексації онлайн.

Ви маєте реальні можливості скористатися наведеними 10 підказками та скоригувати свою діяльтість, щоб запобігти перевірці.

Ще є декілька обставин, за яких вам загрожує перевірка з питань праці.

Але обставини з цього списку вже не можуть бути підказкою для своєчасного реагування. Тут доведеться вже мати справу з фактом.

Отже, перелічимо обставини для перевірки, що залишилися.

1. Повідомлення правоохоронних органів або посадових осіб органів державного нагляду (контролю) щодо виявлених ними ознак порушення законодавства про працю.

2. Ображені працівники. Інспекційні відвідування проводяться за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю, або стосовно якого порушено правила оформлення трудових відносин.

3. Рішення суду.

4. Інформація органів ДФС про невідповідність кількості працівників роботодавця обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників за відповідним видом економічної діяльності. Це потребує аналітичної роботи і багатьох діючих підприємств з однаковим видом діяльності, щоб була достовірна база для співставлення показників.

5. Інформація профспілкових органів про порушення прав працівників.


Додатково: Штрафи за порушення законодавства про працю

↓ Скачайте безкоштовні довідники ↓

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Найчастіші питання...
 
 
 

© 2023 Бухоблік - buhoblik.org.ua