БУХУЧЕТ: ФОРУМ НАЛОГИ УЧЕТ РАБОТНИКИ РАСЧЕТЫ

Податок на землю під багатоповерховими будинками

Реклама

Згідно з п. 287.8 ПКУ власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку є платником земельного податку. Він має сплачувати  податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Ця норма є винятком із загального правила. Вона зобов’язує сплачувати земельний податок осіб, які безпосередньо під визначення платника цього податку не потрапляють. Адже платниками податку на землю є власники землі та землекористувачі (згідно з п. 269.1 ПКУ), а підставою для нарахування цього податку є дані Державного земельного кадастру (згідно з п. 286.1 ПКУ). Власник нежитлової нерухомості не має права власності на таку землю. У Державному кадастрі немає інформації про те, що земля під багатоповерховим будинком закріплена за власником нежитлової чи житлової нерухомості.

Міністерство фінансів затвердило Узагальнюючу податкову консультацію № 602 від 06.07.2018.

У цій консультації «безпосереднім» платником плати за землю в цьому випадку Мінфін визнає саме ОСББ, яке, на  думку працівників міністерства, є суб’єктом реєстрації речових прав на землю. Тому зроблено висновок, що співвласники, у тому числі й юридичні особи, які володіють нежилими приміщеннями у багатоповерховому будинку, компенсуватимуть ОСББ плату за землю у складі витрат на утримання будинку.

До бюджету податок платить саме ОСББ. Щоб ОСББ платило земельний податок, земля під будинком має бути передана йому в постійне користування.

Наразі вважаємо, якщо й Мінфін в УПК вважає, що власники нежилих приміщень у жилому будинку земельний податок не платять, то є всі підстави взяти його рекомендації на озброєння. Тим більше, що згідно з п. 53.1 ПКУ не може бути притягнуто до відповідальності, включаючи фінансову (штрафні санкції та/або пеня), платника податків, який діяв відповідно до УПК.

Якщо ОСББ в багатоповерхівці, платити податок за землю під такою багатоповерхівкою має підприємство, яке здійснює управління будинком. Але у будь-якому випадку лише за умови оформлення речових прав на земельну ділянку.

Важливі сторінки / Важные страницы:

buh057102 Земельний податок / buh057101 Земельный налог

buh057162 Податок на прибуток / buh057161 Налог на прибыль