17.03.2022 набрав чинності Закон №2120-IX від 15 березня 2022 року. Розглянемо основні тимчасові зміни для платників податків.
Дивіться також !! Зміни трудового законодавства начас дії воєнного стану >>
Зміни стосовно ЄСВ для ФОП за себе
З 1 березня 2022 року та ще рік через рік після закінчення воєнного стану всі ФОПи (на єдиному податку, на загальній системі оподаткування, фізособи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства) звільняються від сплати ЄСВ за себе. І жодних мінімальних внесків у разі неотримання доходів!
У Законі про ЄСВ є уточнення стосовно декларування такими ФОПами:
"При цьому такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого цього пункту єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався."
Але можна добровільно сплачувати ЄСВ. І в цьому випадку треба зазначати суми нарахованого ЄСВ в декларації.
Ніяких уточнень стосовно страхового стажу для таких ФОП у Законі немає. Залишається загальне правило: не нарахували і не сплатили ЄСВ - немає страхового стажу.
Зміни стосовно ЄСВ для "спрощенців" за мобілізованих працівників
«Спрощенцям» 2 та 3 груп дозволяється не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників. Такі суми будуть сплачені за працівників з коштів держбюджету (щоб вони не втрачали страховий стаж).
Під час мобілізації роботодавці (ФОП, які належать до 2 та 3 груп єдиного податку, та юридичні особи, які належать до 3 групи єдиного податку), мають право за власним рішенням не сплачувати ЄСВ за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу. Суми ЄСВ, нараховані та не сплачені такими роботодавцями, сплачуються за рахунок державного бюджету, крім періодів, у яких ці наймані працівники отримували доходи у вигляді грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок за рахунок державного бюджету.
Для визначення суми ЄСВ, що підлягає сплаті за рахунок державного бюджету, роботодавці розраховують та відображають в об'єднаній звітності суму ЄСВ за найманих працівників, у розмірах, передбачених ч. 5 і 14 ст. 8 Закону про ЄСВ.
У Законі вказано:
"Для розрахунку використовуються дані звітності стосовно найманих працівників, визначених абзацом першим цього пункту, щодо суми нарахованого доходу у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок, суми нарахованого єдиного внеску, суми донарахованого та зменшеного нарахування єдиного внеску таких найманих працівників."
Тобто вказати іх у звітності доведеться, але поки що не зрозуміло, як це конкретно треба зробити. Доведеться дочекатися роз'яснень податківців.
На підставі звітності роботодавців, податківці формуватимуть бюджетні запити на отримання коштів для покриття сум несплаченого роботодавцями ЄСВ.
Єдиний податок - право на звільнення для 1-2 груп
З 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України ФОП мають право не сплачувати єдиний податок.
Декларацію платника єдиного податку такы ФОП не будуть заповнювати за період, в якому єдиний податок не нараховувався та не сплачувався.
Ви можете добровільно нараховувати та сплачувати єдиний податок, і потім відобразити ці суми у декларації.
Єдиний податок - "спеціальна" 3 група зі ставкою 2% від обороту
Аналіз норм Закону стосовно тимчасового введення цієї групи викликає багато запитань.
Відповіді щодо конкретного механізму застосування цих норм Закону швидко надали податківці. Перше роз'яснення - загальне, друге стосується саме тих, хто до воєнного стану були платниками ПДВ.
Ось текст двох роз'яснень:
1) Як перейти на сплату єдиного податку за ставкою 2% з обороту, текст роз`яснення >>;
2) Особливості застосування єдиного податку третьої групи за ставкою 2% саме для платників ПДВ, текст роз`яснення >>.
Зміни в оподаткуванні ПДВ
Читайте роз'яснення податківців про всі зміни стосовно ПДВ: текст роз`яснення >>.
Важливі сторінки / Важные страницы:
Добірка "Єдиний податок" /
Сборник "Единый налог"
Декларація платника єдиного податку /
Декларация плательщика единого налога
Групи платників єдиного податку /
Группы плательщиков единого налога
? Питання, що часто ставляться про єдиний податок /
? Часто задаваемые вопросы о едином налоге
Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) /
Единый социальный взнос (ЕСВ)
Об'єднаний звіт з ЄСВ, ПДФО /
Объединенный отчет по ЕСВ, НДФЛ
Єдиний податок - 2 група /
Единый налог - 2 группа
Єдиний податок - 3 група /
Единый налог - 3 группа
Реквізити для сплати єдиного податку /
Реквизиты для уплаты единого налога