БУХУЧЕТ: ФОРУМ НАЛОГИ УЧЕТ РАБОТНИКИ РАСЧЕТЫ

Здача в оренду нерухомого майна - чи треба реєструватися підприємцем та як подавати декларацію

Чи потрібно фізичній особі реєструватися приватним підприємцем, якщо вона планує здавати власне майно в оренду іншій фізичній особі? Які податкові наслідки такої операції?

Статтею 761 Цивільного кодексу встановлено, що право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору найму.

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Наймодавець передає майно у користування за плату на певний строк за договором найму (оренди) наймачеві (п. 1 ст. 759 Цивільного кодексу).

Дохід, отриманий від здавання нерухомого майна в оренду, підлягає оподаткуванню.

Так, відповідно до пп. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому п. 170.1 ст. 170 цього Кодексу.

Податковим агентом платника податку — орендодавця під час нарахування доходу від надання в оренду об’єктів нерухомості інших, ніж зазначені в пп. 170.1.1 (земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельного паю, майнового паю) вищенаведеного пункту (включаючи земельну ділянку, що знаходиться під такою нерухомістю, чи присадибну ділянку), є орендар.

Об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але він не може бути менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди. Мінімальна сума орендного платежу визначається за методикою, що затверджується Кабінетом Міністрів України, виходячи з мінімальної вартості місячної оренди 1 м2 загальної площі нерухомості з урахуванням місця її розташування, інших функціональних та якісних показників, що встановлюються органом місцевого самоврядування села, селища, міста, об’єднаної територіальної громади, створеної згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, на території яких вона розташована, та оприлюднюється у спосіб, найдоступніший для жителів такої територіальної громади. Якщо мінімальну вартість не встановлено чи не оприлюднено до початку звітного (податкового) року, об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеного в договорі оренди (пп. 170.1.2 п. 170.1 ст. 170 Податкового кодексу).

Підпунктом 170.1.5 цього пункту визначено, що якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку — орендодавець. При цьому:

Строки подання податкової декларації для платників податку на доходи фізичних осіб до контролюючих органів визначено пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу.

Фізичні особи, які отримують доходи від надання нерухомого майна в оренду, повинні подати декларацію про майновий стан і доходи до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації, згідно з паспортними даними за базовий звітний (податковий) період до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV Податкового кодексу.

Отже, фізична особа, яка планує здати в оренду власне майно іншій фізичній особі, не зобов’язана (але має право) реєструватися приватним підприємцем. При цьому така особа повинна сплачувати податок від отриманої суми доходу та подавати декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного року.

Крім того, при поданні декларації про майновий стан та доходи за результатами звітного року платник податків самостійно зазначає суму військового збору, що підлягає сплаті до бюджету. Ставка військового збору становить 1,5 % від суми доходу, з якої сплачується податок на доходи.

Важные и популярные страницы / Важливі та популярні сторінки:

rp025701 Сборник "НДФЛ в Украине" / rp025701 Добірка "ПДФО (прибутковий податок)".

rp025701 Форма 1-ДФ / rp025701 Звіт 1-ДФ).

rp025701 Декларация о доходах / rp025701 Декларація про доходи).

rp025709 Часто задаваемые вопросы по НДФЛ / rp025710 Питання, що часто ставляться про ПДФО.

rp025701 Сборник "Военный сбор" / rp025701 Добірка "Військовий збір".